Haberler

Apandisit Ameliyatı

APANDİSİT NEDİR?

Apandisit, kalın bağırsaktan uzanan 6-9 cm uzunluğunda ve 2-3 cm kalınlığında bir doku tüpü olan apendiksin iltihaplanmasıdır. Karnın sağ alt tarafında kalın bağırsağın olduğu bölgede bulunur.

APANDİSİT AĞRISI NASIL ANLAŞILIR?

Karnınıza hafifçe bastırın. Dokunmak bile özellikle karnın sağ kısmında ağrıya neden oluyorsa doktorunuzu aramanız gerekir.

Karın bölgesine bastırdığınızda bu bölge normalden daha sert ya da şiş hissediliyorsa (ağrıyla birlikte) apandisit olabilir.

 Apandisit ağrısı yürümenizi zorlaştırabilir. Ayağa kalkın ve yürüyün, yürürken dahi ağrı yaşıyorsanız bunun nedeni apandisit iltihaplanması olabilir.

 Ek olarak fetüs pozisyonunda kıvrılarak yatmak ağrıyı hafifletiyorsa ağrı büyük ihtimalle apandisit yüzünden oluşuyordur.

Nedeni ne olursa olsun bu ağrılar geçmiyorsa ve şiddetleniyorsa vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna gitmeniz önerilir.
apandisit-nedir

APANDİSİT NEDEN OLUR?

Birçok durumda apandisit nedeni tam bilinmeyebilir, birden fazla neden olabilir. Bazen apandisitte bir tıkanıklık ve enfeksiyon olabilir ve tam tıkanıklık acil ameliyat gerektirebilir. Obstrüksiyon sıklıkla dışkı maddelerinin birikiminden kaynaklanabilir yada aşağıdaki durumlarda neden olabilir:

 Büyümüş lenfoid folliküller
 Kurt, parazitler
 Travma veya yaralanma
 Tümörler

APANDİSİT BELİRTİLERİ 

 Mide bulantısı

 Ağrılar başlamasının ardından kusma

 Karın bölgesinde şişme

 Gazla birlikte görülen kabızlık ya da ishal

 Gaz çıkarmakta zorlanma

 Ateş, genellikle 38 C’nin üzerine çıkmaz

 Rektum bölgesinde ağrı

 Ağrılı idrara çıkma

Belirtilen semptomlardan herhangi birine sahipseniz, derhal tıbbi yardım alın, çünkü zamanında teşhis ve tedavi çok önemlidir. İltihaplı apandisitin yırtılmasına neden olabilecek herhangi bir ağrı kesici, müshil içmeyin veya ısıtma yastığı kullanmayın.